Yeni Annelere Mucize Çözümler

Yine bir Tracy kitabı ile karşınızdayım. Bu kitapla tanışma hikayemle başlayayım. İlk kitabı, yani bebek bakım sorunlarına mucize çözümleri okuduğumda kızım Ada 10 günlüktü. Okuyayım, anlayayım, lohusalık derken kitap beni sardı bitti hoop Ada 3 aylık oluverdi. Sonra kitapçıda gezerken bunu gördüm dedim ki bunu da okumalıyım, okudukça tek pişmanlığım neden, neden, neden hamileyken okumadım sorularını kendime sormam oldu. Doğal doğumla ilgili o kadar çok kitap okumuştum ki nedense bebek bakımı aklıma bile gelmemişti; neden gelmemişti acaba şu an bu satırları yazarken de düşünüyorum doğum nasıl olsa olacaktı aslında ama bebek bakımı zaman geçtikçe değişiyordu zamane çocukları gibi zamane anneleri belki zamane bakımları vardı…

Aslında en çok üzerinde durulması gereken konuydu nasıl bakacaktım ben bu bebeye bunu anlamam doğum sonrası oldu öyle olunca da kitapları sonradan öğrendim sevgili anneler neyse çok uzatmayayım aklıma gelmemişti işte umarım bu yazım sizlerin okumasına vesile olur. Gerçi, şunu da itiraf etmeliyim ki hamileyken okusaydım da beklentim kitapta bahsedilen bebek karakterlerinden ay benim ki kesin melek bebek karakteri olacak olurdu. Ama şu an kucağımda tuttuğum Ada kız kesinlikle o karaktere uymuyordu gelecekte de o profile uymayı vaat etmiyor gibi görünüyordu.  Neyse şakası bir yana eğer aranızda hamile olup bu yazıyı okuyan varsa kesinlikle bu kitabı doğuma yakın okuyun, kendi içinizde yorumlayın karakter analizlerinden ay bu bizi anlatıyor böyle olmalı dediğiniz varsa hayal edin. Hayallerin gerçeğe yansıdığını düşünüyorum çünkü doğumumu hamileliğim boyunca hayal ettim neredeyse aynı şekilde oldu keşke uyku kısmını da biraz hayal etseydim mesela onu da Ada doğunca düşündüm neyse efendim kitaptan bahsediyordum konu nerelere geldi.

Yeni Annelere Mucize Çözümler

Kitap dokuz bölümden oluşuyor; ilk bölümde bebeklerin dilinden anlamak, bunu nasıl öğrenebiliriz,  gerekirse ziyaretçileri sınırlandırmamız gerektiği, bebeğimizin mizacına odaklanmak ki ( Ada ile sağlıklı iletişim kurduğumu düşünüyorum ve bu konuda kitaptan gerçekten çok faydalandım) en önemlisi ebeveynlerin lohusalık döneminde belki de en çok ihtiyaç duyduğu şey özgüven ve bunu bir kitaptan nasıl öğrenebileceğimiz hakkında her şey var.

Devamında bebek bakım sorunlarına mucize çözümler kitabında ki E.A.S.Y. rutininden yine detaylı bir şekilde bahsediyor bende bebek bakım sorunlarına mucize çözümler başlıklı yazımda rutin hakkında kısa bilgiler yazdım dilerseniz bir göz atabilirsiniz. Yine üçüncü bölümde yavaşlayın ve bebeğinize odaklanın bebeğiniz ağlarken aslında hangi mesajları veriyor nasıl anlayabiliriz gibi ipuçları var. Bebek bakım sorunlarına mucize çözümler kitabında deneyimli ve ebeveynlik konusunda ilerlemiş ailelere de dönütler veriyor Tracy, ancak yeni annelere mucize çözümler kitabı yeni anne olmuş ve olacak kişiler için daha eğlenceli ve daha uygun bir kitap çünkü hem lohusa psikolojisi hem de bebeğimizle eve geldiğimiz ilk andan itibaren nasıl iletişim kurabiliriz kısmı baskın kitapta ben merak ederek ve sıkılmadan okudum diyebilirim.  Dördüncü bölümde mesela baba adayları ve babalar da unutulmamış babalara da hatırlatmalar ve ipuçları verilmiş. Siz kitaptan ne tür faydalar sağladınız derseniz şöyle anlatayım.

Sahip olmak istediğiniz çocuğu değil, Sahip olduğunuz çocuğu görmeye çalışın…

Bir önceki ve tüm okuduğum kitaplarda olduğu gibi kitapta yazan hiçbir şeyi birebir uygulamadım sürekli Ada’dan gelen dönütler nasıl o bu rutine ayak uydurabildi mi bu bebeğim için doğru olan şey mi uyum sağlamış görünüyor mu gibi gözlemlerde bulundum. Ağladığı zaman soğukkanlı oldum bunu kitaba borçluyum çünkü tek bildiği şey ağlamak bana o şekilde mesaj verebiliyor yapmam gerekense bir an önce ağlamalarından anlam çıkarmak onunla iletişim kurmayı öğrenmekti kitap bu bakımdan bana ışık oldu diyebilirim Tracy gerçekten süreci sabırla gösteriyor, sonra yine kitapta ağladığı zaman kulağına hafifçe şşş şşş diye fısıldamak ve sırtına pıt pıt vurmak Ada da çok işe yaradı şu an 13 aylık hala da yaparım ve o anlarda başını omzuma yaslar.

Kitapta en çok sevdiğim kısım Tracy kesinlikle bebeğin ağlatılmaması gerektiğini savunuyor hiçbir şeyi ağlayarak yapmamalıyız bu bebeğin güven duygusunu zedeleyecektir diyor buna uyku eğitimi de dahil çok hak verdim ve kızımı hiç ağlatarak uyutmadım en önemlisi de ilk zamanlar o çok özlediğimiz uykunun yeniden yaşanılabilir bir düzeye dönebileceği inancını veriyor ki bu kitabı okurken her saat başı emmek için uyanan minik kızım Ada şu an derin derin uyuyor ve ben sizlere bu yazıyı yazıyorum geçiyor sevgili anneler gaz sancıları geçiyor, uykusuz geceler bir bakıyorsunuz bitiyor geriye sadece keyifli anılar kalıyor bir de ne çabuk geçmiş meğer dediğiniz bir zaman demem o ki sayfalarını kıvırıp işaretleyeceğiniz yalnız değilmişim meğerse bu herkesçe böyleymiş diyerek zaman zaman kendinizi bulacağınız seveceğiniz bir kaynak olacağını düşünüyor ve sizlere tavsiye ediyorum sizlerin de varsa tavsiyeleri bekliyorum.

Kucak dolusu sevgiler..

 

ilginizi çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir