Uyku Arkadaşı

Uyku Arkadaşı  

Merhabalar bu yazımda sizlere Ada’nın ilk 6 aylık uyku sürecinden, bu dönemde neler yaptığımdan ve uyku arkadaşına alışma sürecinden bahsedeceğim. Anne olduktan sonra uyku düzeni üzerine araştırmalar yaparken, birçok uzmanın 4. Aydan itibaren bebeklerin uyku arkadaşına alıştırılmaları ve bu arkadaş sayesinde bebeğin uykuyu eşleştirmesi ve uyku sürecine çabuk geçmesini sağlamaktaymış.

Ada doğduktan sonra ilk 3 ay boyunca sürekli her saat başı uyanarak uykuya devam ederdi. O dönemler benim için oldukça zordu çünkü emzirip yatağa yatırmam benim tekrar uykuya geçmem derken 40 dakika arayla sürekli uyanıyordum. Öğlen uykuları da çok uzun sürmüyor ve neredeyse dinlenmeme hiç fırsat kalmıyordu. Bununla ilgili bir çözüm arayışı içine girmiştim ve sevgili Tracy Hogg’un yeni annelere mucize çözümler ve bebek bakım sorunlarına mucize çözümler kitaplarını vakit buldukça okuyordum. Bir yandan da internetten uzman görüşlerini araştırırken uyku arkadaşı olayını keşfettim.

Felaket Uykusu

Ancak ilk 3 ay zaten Ada anlamayacaktı bende bu olayı 4.aya ertelemeye karar verdim kendimi de zaten oldukça yorgun ve yeterince hazır hissetmiyordum. 4. Aya girdiğimiz de ilk olarak öğlen uykularını 1.5 saat kesintisiz uyuması yönünde değiştirmeye karar vermiştim çünkü maksimum uykusu 25 dakikaydı ve bu beni çok yoruyordu Felaket uykusu durumu vardı. Eğer çocuğunuzun uyku durumu Ada’ya benziyorsa Felaket uykusunu araştırmanızı öneririm. Artık öğlen uyandığında annecim şu an tekrar uyumaya devam etmelisin çünkü 1.5 saat henüz olmadı diyerek öğlen uykusuna devam etmeye yönlendirdim, tabii bu ilk 15 gün hiç kolay olmadı 4 saat odadan çıkmadığımızı bilirim. Ama sonrasında ve şu an hala öğlen uykusundan 1.5 saatten önce uyanmaz. Ama ilk 10 ay gece uyanmalarımız sıklıkla devam etti diyebilirim.

Uyku Arkadaşının Amacı

 • Bebeğinizin sarılıp rahatlaması,
 • Kendini güvende hissetmesi
 • Huzurlu bir şekilde uykuya dalmasına yardımcı olmaktır.

Uyku Arkadaşı Alıştırma Süreci

Benim uyku arkadaşına alıştırmak istemem özellikle gece uykularında yatağa koyduğumda kendini güvende hissetmesi ve uykuya geçişi kolaylaştırması yönünde olması ümidimdi. Yalnız bu süreçte şunu gördüm ki uyku arkadaşını siz değil bebeğiniz belirliyor. Ben başta battaniye denedim hiçbir farklılık ve ya benimseme durumu olmadı. Baktım battaniye ümitsiz yumuşak ve yıkanabilir uyku arkadaşı olabilecek türden şeyler aldım ve denedim onlarda olmadı. Artık ümidi kesmiştim öğlen uykuları biraz düzene girince, akşam uykularında da ben Ada’ya uyum sağladığımdan olmasa da olur durumuna geçmiştim. Bu süreçte doğal oyuncaklara da merakım olduğundan amigurumi siparişi vermiştim. Tavşan ve zürafa şeklinde oyuncaklarımız eve geldikten sonra Ada 5 aylık filandı, oyuncaklara karşı da ilgisi olduğu söylenemezdi ama eline alıp dokunuyor evirip çeviriyordu.

Bir gün öğlen uykusuna hazırlanırken Züri’yi amiguruminin zürafa olanını Ada’ya verdim ve o da ne bir anda kocaman sarıldı dudağına ve yanağına dayayarak uykuya geçti. O günden sonra Züri ve tavşi olmadan uyumuyoruz. Uyku haricinde bu oyuncakları Ada’ya vermemeye gayret ediyorum ancak zaten Ada’nın da uykusu yoksa uyku arkadaşları ilgisini çekmiyor yalnızca uykusu geldiği zaman aranmaya başlıyor. Uyku arkadaşının amacı da zaten buymuş.  Genellikle gündüz uykuları ve dışarıda bebek arabasında uyuyacaksa Züri’yi arar. Gece uykularında ise tavşan ister büyüdükçe o yönde ilerledi. Şu an da onlar olmadan Ada’yı uykuya geçirmek çok güç. Gece uykusu geldiği zaman pijamalarını giydirir, yatağına yatırır ve uyku arkadaşını veririm ona sarılır ve 10 dakika içerisinde bir kaç kez sağa sola dönerek uykuya geçer uyku düzeninde uyku arkadaşına çok şey borçluyum ve çok faydasını görüyorum eğer alıştırma düşünceniz varsa mutlaka denemenizi öneririm.

Uyku Arkadaşı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

 • Çocuklar bez şeklindeki ve yumuşak uyku arkadaşlarına daha rahat alıştıkları için bez şeklinde bir uyku arkadaşı tercih edilmeli.
 • Uyku arkadaşı; yumuşak, yıkanabilir, zararlı boya içermeyen ve sağlıklı materyalden yapılmış olmalı. Bende doğal ve el yapımı yıkanmasında zorun olmayandoğal amigurimi kullanıyorum.
 • Uyku arkadaşı, çocuğun eliyle kavrayıp sarılabileceği boyutta olmalıdır.
 • Uyku arkadaşının, çocuğun ilgisini çekebilecek ve dokunma duyusuna hitap edecek uzantıları olması (kol, bacak, kafa, kuyruk, kulak gibi) uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.
 • Bu özelliklere uygun bir uyku arkadaşını çocuğunuzun yatağına koyun. uykuya yatırırken eline verin, dışarıya çıktığınız da uyku saatleri denk gelecekse muhakkak yanınıza alın ve uyku saatinde eline verin. Eğer verdiklerinizi benimsemiyorsa farklı çeşitler deneyin muhakkak içinden birini seçecektir pes etmeyin. Zamanla kendine yakın hissettiği birine bağlanacağını ve uyku arkadaşı olmadan uyumadığını göreceksiniz.
 • Ve mutlaka yedekli olarak ev de bulundurun kaybolma olayı veya yıkanıp kurumama ihtimaline karşı fazla bulundurmayı ihmal etmeyin ve seyahatler de aman diyim unutmayın.

Ve yine uyku süreci ve bir çok soruna karşı bakış açınızı genişletmek isterseniz Tracy Hogg’un kitaplarını tavsiye ederim. Uykularımız çocuklarımızın olsun diyerek sevgilerimi yolluyorum.

ilginizi çekebilir

2 yorum

 1. Uyku Arkadaşı seçerken nelere dikkat etmeliyiz ve nerelerden temin edilebilir? Sosyal medya da çok yerde görülüyor ama nasıl üretiliyor, sağlıklı mı, şekli nasıl olmalı detaylı bir anlatım yok maalesef.

  1. Uyku arkadaşı seçerken nelere dikkat etmeliyiz kısmını baslik altinda yazdım. Şekli nasıl olmalı tecrübelerim ve arastirmalarıma dayanarak yazı icerisinde bilgi verdim. Kendim doğal bir oyuncak olan yikanabilen el yapımı doğal amigurimi tercih ettiğimi de yazıda belirttim. Bir çok markanın organik boya içeren oyuncakları olduğu gibi el yapımı ürünler tercih ederseniz organik olup olmadığı hakkinda üreticiden bilgi alabilirsiniz tercih sizin sevgiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir