Safranbolu Şerbetçi Konak

Safranbolu Şerbetçi Konak. Merhabalar, bu yazımda sizlere eski tarihi ve UNESCO Dünya Miras Listesinde varlığı ile Dünya Çapında üne sahip, bir yer olan Safranbolu’da çok şirin bir mekan tavsiyesinde bulunacağım. Dilerseniz konaklayabileceğiniz, dilerseniz kahvaltı veya yemek yiyebileceğiniz çok şirin bir yer Şerbetçi Konak.

O güzelim bahçesi, bahçedeki rengarenk çiçeklere uyum sağlamış, ceviz, erik ve ıhlamur ağaçlarının altındaki beyaz masa ve sandalyeleri ile insanın içine huzur veren masallarda gibi hissettiren bir mekan. Ben Safranbolu’yu çok severim çok özel bir yeri vardır bende o bambaşka ve ayrı bir yazı konusu ben başınızı ağrıtmadan size bu güzel konak hakkında bilgi vermek istiyorum.

Şerbetçi Konak:

Safranbolu Şerbetçi Konak yaklaşık 150 yıllık bir konakmış, Metin bey babaannesinden kalan bu konağı 9 ay boyunca aslına uygun şekilde restore ettikten sonra misafirlerine kapısını açmış. Aile işletmesi Metin beyin annesi, ablası, eşi ve dünyalar tatlısı bir kızları var yeşillikler içindeki bahçede güneş gibi parlayan bir kız çocuğu düşünün tıpkı öyle maşallah.

Konağın aslına sadık kalması için oldukça az değişiklik gerçekleştirmişler. Duvarlarda ki kireç boya korunmakta, yapı ise kerpiçtenmiş ama görünüşte anlamanız mümkün değil. Biz yazın gittik ve bir gece kaldık, böyle güzel bir uyku uyumamıştım. Sabah resmen mutlu uyandık binanın kerpiç olmasından dolayı yazın oldukça serin öyle ki üzerinizi örtüp yatıyorsunuz. Odalarda televizyon, telefon, saç kurutma makinası, sıcak su mevcut.

Odalar

Şerbetçi Konağın odaları da bahçesi kadar sevimli. Saray Limonatası, Vişne, Sünnet, Demirhindi ve Nilüfer adında beş adet odası bulunmakta. Odalar ismine uygun dizayn edilmiş. Her bir odanın bir hikayesi var. Odada yataklarda Safranbolu’nun eski tarihine uygun dokuma tekstil kumaşları kullanılmış yumuşacık ve terletmeyen bu kumaş türü aynı zamanda bana zamanda yolculuk yapıyormuşum hissi verdi ve çarşıdan da nadir olarak satan yer kalmış olsa da buldum ve evime de lavanta işlemeli bir modelini aldım.

Eğer Safranbolu’ya yolunuz düşerse ve konaklamak isterseniz, Şerbetçi kobağı muhakkak deneyimleyin. O güzel bahçesinde kahvaltınızı yaparken kuş seslerini dinleyin, akşaö ışıklandırılmış ağaçlar altında dostlarınızla sohbet edip Metin Bey’in oldukça başarılı pişirdiği ızgaraları deneyimleyin güzelim salatasının ve yoğurdunun tadına bakın. Restoran bölümü gece 24’ e kadar açık sadece yemek yemek veya sabah kahvaltı yapmak içinde Şerbetçi Konağı ziyaret edebilirsiniz.

Şerbetçi Konak merkezde olup, Arnavut kaldırımlı sokaklarda yürüyerek 5 dakika içerisinde tarihi çarşıya ulaşabiliyorsunuz. Bakırcılar çarşısından benim gibi Türk kahvesini bakır cezvede severseniz güzelim el işçiliği cezvelerden almadan, meydan da közde pişmiş türk kahvesi içmeden ve lokumda üzerine marka tanımadığım İmren Lokumlarından, benim favorilerim çifte kavrulmuş ve safranlı almadan da dönmeyin derim. Hepinize kucak dolusu sevgiler…

 

ilginizi çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir