NATÜRKÖY

Natürköy, Sapanca Hafta sonu Sapanca’da kahvaltı edilecek yer arayanlar için saklı vadi yazımdan sonra ikinci bir alternatifle karşınızdayım. Gerçekten de hangisine öncelik verirsiniz deseniz kahvaltı kalitesi olarak Natürköy benim için ikinci planda kalır. Detaylarını aşağıda yazacağım ancak çocuklarla gidilebilecek mekan olarak oldukça iyi diyebilirim.

Natürköy’e Nasıl Gidilir

Naturköy, Sapanca Mahmudiye sınırları içerisinde. Sapanca Arifiye Otoban çıkışından çıkıp, Mahmudiye Köy Muhtarlığı’nın hemen yanından Naturköy tabelalarını takip ederek 2.5 kilometrelik bir yolun sonunda Naturköy’e ulaşabiliyorsunuz.

Biz ağustos ayında bir hafta sonu gitmiştik, kışın da gidilebiliyormuş kapalı alanları mevcutmuş ancak bence ilkbahar ve yaz için oldukça ideal çünkü çocuklar dışarıda zaman geçirmek isteyecektir. Ağustos ortasında bile çok güzel bunaltmayan yayla havasına benzer bir hava vardı. O dönemde kızıma hamileydim, ve kız kardeşim bizdeydi kız kardeşim Beste 9 yaşında bu arada aramızda epey bir yaş farkı olsa da o benim minik arkadaşım küçük kardeşim, e haliyle sıcak hava ben hamileyim Beste’de gezmek istiyor, sabah erkenden çıktık yola. Biz Üsküdar’da oturduğumuz için Natürköy buraya yaklaşık 120 km uzaklıkta. Sabah 8 gibi çıkmıştık saat 10 olmadan varmıştık. Neredeyse tamamı dolmuş bir otoparkla karşılaştık mekanın popüler olduğu girişte belliydi. Arabamızı bulabildiğimiz bir yere park ettik ve girdik içeri.

Natürköy:

Natürköy derenin geçtiği bir vadiye, oldukça geniş bir alana kurulmuş içeriye girdiğimizde büyüklüğü karşısında şaşırdık. İnanılmaz kalabalıktı neredeyse çoğu masalar doluydu. İçeriyi keşfedelim bakalım diye biraz yürüdük. Şelaleler, çimenler, yürüyüş yolları, ağaçların altında masalar bol bol çocuk oyun alanı ile aileler için oldukça ideal bir tesis. Bizde tam parkın çaprazında bir masa bulduk kız kardeşim parkta oyun oynamak istediği için ideal bir masa tercihi olmuştu bizim için, masamızın altından da dere akıyordu.

Natürköy’de Kahvaltı:

Öncelikle zaten aşırı bir kalabalık vardı. Servisin gecikeceği çok belliydi çünkü oturan insanlarda tarım saat oldu daha kahvaltımız gelmedi diye garsonlara serzenişte bulunuyorlardı. Serpme kahvaltı şeklinde kahvaltısı dilerseniz ekstra seçenekler de sunuyorlar. Biz de kahvaltı siparişimizi verdik ve sadece 45 dakika masa servisinin hazırlanması için bekledik.

Sonrasında önce, termos çay, reçel, tereyağ, bal, kaymak, ezme ve helva geldi. Aşırı kalabalığa yetişmeye çalışan servis bir süre sonra da peynir, zeytin, söğüş tabağını getirdi. Ekmek bekledik gelen giden yok, onu da başka bir servis elemanından istedik ve sonunda sıcak ekmek de geldi. Yeterince acıkmıştık o haliyle de olsa sonunda karnımızı doyurabileceğiz dedik ve başladık atıştırmaya. Ama genel olarak Peynir tabağındaki peynir çeşitleri, ezine beyaz peynirleri, zeytinler kaliteliydi. Bal, kaymak ve diğerleri süper diyemesem de lezzetliydi.

Derken sofra servisi devam ediyordu. Börek, gözleme omlet sucuk gibi çeşitli şeyler ekleniyor masaya. Kız kardeşim kızartmayı bekliyordu ve kızartmamız unutuldu onu da tekrar biz talep ettik, sonrasında başka masalarda dikkatimizi çeken ama bize getirilmeyen ürünler oldu önemsemedik ancak sadece sigara böreğini talep ettik. Onu da  önce bıraktığını söyledi çalışan sonra yan masadan bizim masamıza iki kere geldi yanlış oldu galiba dedi bir misafir bey yani sigara böreği için yalancı durumuna düşmemiş olduk bizde.  Servisi gerçekten çok kötü büyük beklentilerle gitmeyin ama aç da kalmıyorsunuz, burada çalışanlar için de bir şey diyemiyorum gerçekten görülmeden anlaşılmayacak büyüklükte mekan, masa mesafeleri çok yakın olmamasına rağmen oldukça büyük ve çalışanlar yetişemiyor. Bu durumu da mekanın güzelliği ve çocukların ortamdan sağladığı mutluluk görmezden gelmenize neden oluyor.

Kahvaltı Sonrası Keyif:

Kahvaltı sonrası kız kardeşim bol bol çimenlerde ve parkta oynadı. Birkaç arkadaş buldu onlarla keyifli zaman geçirdi. Sonra hep birlikte yürüyüş yolları boyunca dolaştık. Derenin biraz ilerisindeki şelaleye gidip bol bol fotoğraf çektik. Köprülerden geçtik. Bungalov evler dikkatimiz çekti çevresinde yürüdük, Natürköy’de bungalov evlerde konaklama da yapılabiliyormuş.

Sonrasında mini göletin yanına gittik gölette yüzen ördekleri izledik. Az ilerisinde sığ bir şekilde akan şelalenin devamı yapay akarsu gördük. Oldukça temiz ve ferahlatan bir su geçiyor. Çocuklar ve ebeveynler ayakkabılarını çıkarmış suda eğleniyorlardı. Hemen kız kardeşim ve eşim de attılar kendilerini suya bol bol oynadılar. E ben eksik kalır mıyım bende girdim biraz ayaklarımı suya soktum onlara katıldım bir süre ama o dönemde hamile olduğum için ayağım kayar falan diye çok kalamadım. O alanın tam karşısında cafe benzeri bir tesis kurmuşlar self servis gidiyor alıyorsunuz oturma alanında da oturuyorsunuz. Eşim ve kız kardeşim suda eğlenirken bende bir türk kahvesi ve maden suyu aldım, oraya oturdum tam göletin karşısında çocuğunuz oynarken izleyebiliyorsunuz da oradan ben de eşimi ve kız kardeşimi izledim.

Biraz sonra yorulan eşim de geldi, oda bir kahve aldı kendine Beste’ de arkadaşlar bulmuş onlarla karton bardağa su doldurup balık yavrularını yakalamaya çalışıyorlardı çok eğleniyordu arada yanımıza gelip suyunu içiyor geri suya dönüyordu. Sıkılana kadar o bölümde oynadı biz de oturduk ve Beste’yi gözlemledik. Benim size tavsiyem yanınıza çocuklarınız için muhakkak yedekli kıyafet alın ben almıştım, iyi ki de almışım çok ıslandı haliyle suda.

Atla Gezinti:

Sonra biraz da dışarıyı gezelim dedik. Gördük ki at ve midillilerin olduğu bir alan mevcut. Yetişkin ve çocuklar ata biniyorlar üç tur sürüyor. Kız kardeşim de ata binmek istedi ben biraz tedirgin oldum midilliye binsen tatlım falan dedim, çünkü hep midiliye binmişti bu yaşına kadar. Eşim beni duymazdan gelerek Beste’nin bu yeni isteğini hemen kabul etti aldılar bir bilet, girdik sıraya taktı kafasına pembe bir kask (bunu belirtmek isterim kaskın altından da tek kullanımlık bir bone takıyorlar ve kullanımdan sonra atılıyor oldukça hijyene de önem vermişler diğer tesislerde de olmasını sürekli talep ederim burada kendiliğinden verdiler.) Sıramız geldi bindi bizim kız beyaz bir ata oldu mu bize beyaz atlı bir prenses, benim gözler dolu dolu tüm bu Natürköy gezisini bu linkten izleyebilirsiniz.

Kahvaltıyla ilgili aksaklıklar olsa da, çok keyifli vakit geçirdik. Natürköy’den mutlu olarak ayrıldık. Özellikle çocukları ile keyifli vakit geçirmek biraz da şehirden uzaklaşmak isteyenlere tavsiye ederim. Buraya kadar okuduğunuz için teşekkür ediyor ve kocaman sevgilerimi yolluyorum.

ilginizi çekebilir

2 yorum

  1. Sizi Abant yazınız ile tanıdım, sonra birden yazıalr kesilince artık yazmayacağınızı düşündüm. Daha çok yazı bekliyoruz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir