Hafta Sonu Kaçamağı Maşukiye

Hafta Sonu Kaçamağı Maşukiye. Kış ayları geldi çattı, ama hafta sonu olunca insan şöyle bir evden uzaklaşmak istiyor. Çocuklarda haklı olarak evde bunalıyorlar. Yorucu geçen haftanın şöyle bir stresini atabileceğiniz, aileniz ve sevdiklerinizle keyifli vakit geçirebileceğiniz hafta sonları yaz kış gidebileceğiniz bir mekan tavsiyesinde bulunmak istedim.

İstanbul’un yanı başında tertemiz havası ile şirin bir yer Maşukiye.

Maşukiye gezilecek yer konusunda çok zengin olmasa da, sahip olduğu doğası ile son zamanlarda oldukça popüler. İzmit’e 20 km uzaklıkta yer alan bölge özellikle hafta sonu açık büfe kahvaltısı ve alabalık tesisleri ile ünlü olan bölgede hem mis gibi orman havasının tadını çıkarabilir, hem de lezzetli bir kahvaltı yapabilirsiniz. Kuzeyinde Sapanca Gölü, güneyinde ise Kartepe’nin yer aldığı Maşukiye’de muhteşem bir doğa var.

Maşukiye’de merkezden biraz uzaklaşıp Kartepe’ye doğru çıkarken göreceğiniz restoranların en büyük özelliği hepsinin doğa ile iç içe olması, birçoğunun içinde irili ufaklı birçok şelale var ve genellikle göl manzarası olan tesisler. Eğer sabah erken saatlerde giderseniz veya konaklamayı düşünürseniz kahvaltınızı ayrı bir tesiste balığınızı ise ayrı bir tesiste yiyerek farklı yerleri de gezmiş olabilirsiniz.

Mekan Tavsiyesi:

Biz hafta sonları genellikle kahvaltıyı Maşukiye’de yapıp öğleden sonra da Sapanca’ya inip geziyor evimize dönüyoruz. Birkaç tesisi denedikten sonra müdavimi olduğumuz yer Saklı Vadi Restaurant oldu. Yaz aylarında geniş bahçesinde vakit geçirebilir, kışın gürül gürül yanan sobasının kenarında kahvaltınızı yapabilirsiniz. Tesiste hafta içi serpme kahvaltı, hafta sonu da açık büfe kahvaltı seçeneği oluyor. Çeşit olarak oldukça zengin, sebzeler genellikle civar köylerde yetişmiş, ekmeği köy ekmeği dediğimiz kara fırınlarda pişmiş ekmek olarak sunuluyor. Misafirleriniz de varsa düşünmeden götürebilir keyifli vakit geçirebilirsiniz. Personel oldukça güler yüzlü ve ilgili tüm masalar dolu olmasına rağmen beklemiyorsunuz. Erken saatlerde giderseniz göl manzarasının hakim olduğu masalarda oturabilirsiniz. Fiyat olarak da oldukça makul hafta sonu açık büfe kahvaltı kişi başı 40 TL, hafta içi kişi başı serpme kahvaltı 35 TL.

Kahvaltıya Alternatif

Kahvaltı bana göre değil veya erken saatlerde orada olamadık derseniz de birbirinden lezzetli bir sürü yemek seçeneği de mevcut. En meşhur yemeği Aygır Deresi’nden avlanan alabalıklardan yapılan kiremitte alabalıktır. Zaten Maşukiye’den yukarı doğru çıkarken en sık karşılaşacağınız tabeladır kiremitte alabalık. Alabalık dışında sosta bekletilmiş tavuk ızgara, kiremitte peynir, kiremitte kaşarlı mantar, kiremitte köfte en çok tercih edilenlerden.

Evimize Yavaş Bir Dönüş

Dönerken hemen civarda Yazıcılar ATV Safari turlarına da katılmayı ihmal etmeyin el değmemiş doğanın içinde adrenalinli bir safari turu çok eğlenceli görünüyor. Biz Ada küçük olduğu için deneyimleyemedik, ama bu gittiğimizde deneyimleyeceğiz ayrıca paylaşırım. Ve yine dönüş yolunda civar köylerde hayvancılıkla uğraşan kişilerin süt, tereyağı, yumurta gibi ürünlerini bulabilir. Bahçelerinden yetiştirdikleri mahsullerden satın alabilirsiniz.

Sapanca’ya Uğramadan Dönmeyin

Sapanca demek Sapanca Gölü demek bir yerde. Yaklaşık 16 km uzunluktaki göl ormanlarla çevrili. Sapanca Gölü’nün merkezde yer alan kısmı yürüyüş için ideal. Sapanca merkezdeki “Sahil” oklarını takip ederek göl kenarına ulaşabilirsiniz. Sahilde hem belediyenin hem de bazı kafelerin otoparkları var.

Sahil boyunca yürüyüş yapabileceğiniz güzel bir alan var. Yürüyüş yolu boyunca birçok kafe var. Göl manzarasına karşı oturabilir, deniz bisikletini deneyimleyebilirsiniz.

ilginizi çekebilir

2 yorum

  1. Detaylı ve açıklayıcı içerik için Teşekkürler.
    bebeğimle gidebileceğimiz güzel bir yer öğrenmiş oldum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir