Yeni Annelere Mucize Çözümler

Yine bir Tracy kitabı ile karşınızdayım. Bu kitapla tanışma hikayemle başlayayım. İlk kitabı, yani bebek bakım sorunlarına mucize çözümleri okuduğumda kızım Ada 10 günlüktü. Okuyayım, anlayayım, lohusalık derken kitap beni sardı bitti hoop Ada 3 aylık oluverdi. Sonra kitapçıda gezerken bunu gördüm dedim ki bunu da okumalıyım, okudukça tek pişmanlığım neden, neden, neden hamileyken okumadım sorularını kendime sormam oldu. Doğal doğumla ilgili o kadar çok kitap okumuştum ki nedense bebek bakımı aklıma bile gelmemişti; neden gelmemişti acaba şu an bu satırları yazarken de düşünüyorum doğum nasıl olsa olacaktı aslında ama bebek bakımı zaman geçtikçe değişiyordu zamane çocukları gibi zamane anneleri belki zamane bakımları vardı…

Devamını Oku

Bebek Bakım Sorunlarına Mucize Çözümler

Merhabalar bu yazımda sizlere çok tartışmalı bir kitap olan Tracy HOGG & Melinda BLAU ’nun Bebek Bakım Sorunlarına Mucize Çözümler kitabıyla geldim bu kitap kimilerine göre robot kullanım kılavuzu kimilerine göre oldukça başarılı yazılmış bebeklerin kulağına fısıldanan ve dilinden anlamaya yardımcı bir kitap.

Fikrimce birazda kitabı okurken nasıl yorumladığınızla alakalı her şey ben bu kitapla tanıştığımda kızım henüz 10 günlüktü kafam her lohusa gibi karmakarışıktı. Açıkçası kitaptan da bir mucize bekleyerek değil de hadi okuyalım bakalım neler anlatmış diyerek başladım. Kızım da küçük olduğu için ilk olarak girişte; bebeklere fısıldayan kadından bayan sorun çözücü ye birinci bölüm E.A.S.Y rutini tam olarak kolay değil diyerek kolay olmadığından kitapta da bahsetmiş bu bölümde. İkinci bölüm bebeklerin de duyguları vardır, üçüncü bölüm bebeklerin sıvı beslenme düzeni ve beş altı yedinci uyku düzenleri ile bahsedilen bölümleri okuyarak kitabı ilerleyen zamanlarda kendime rehber olacak kısımları yeniden ihtiyacım olduğunda açmak üzere kaldırdım. Tuvalet alışkanlığı için güzel tüyolarda bulunmuş kitapta önümüzdeki sene katkısı olacağını düşünüyorum gerçekten bana göre bir başucu kitabı.

Devamını Oku