Ek Gıdaya Başlamadan Önce Alışveriş

Ek Gıdaya Başlamadan Önce Alışveriş. Merhabalar bilirsiniz ek gıdaya başlamadan önce şöyle bir neler alsam merakı kaplar içimizi. Mama sandalyesi seçimi ile başlar sonra bir bakarız ki neler neler almışız, yeni yeni bir sürü şey çıkmış. İşte bende bu süreçte neler aldım nelerden memnun kaldım, neleri boşa aldığımı fark ettim bunları paylaşacağım sizinle.

 

Mama Sandalyesi Şart:

Joie Mimzy 360 Mama Sandalyesi

Benim minik kızım oldukça hareketli bir bebek olduğu için sağlam kolay devrilmeyen bir mama sandalyesi arayışına girdim. E bebekte de çok cazip kampanyalar vardı. Aldım eşimi de hoop gittik mama sandalyesi bakmaya. Joie mimzy 360 ile tanıştım görünce de çok beğendim ürünün özellikleri de beni çok cezbetti.

Şöyle ki Avrupa standartları gereği sabit arka ayaklar sayesinde devrilme tehlikesi yok, beş noktalı emniyet kemeri var, üç kademeli yatış pozisyonu, üç farklı tepsi ile kullanım kolaylığı iki adet tepsi bulaşık makinasında da yıkanabiliyor, üç kademeli ayak basma aparatı, yedi farklı yükseklik ayarı ve kullanmadığınız zamanlarda katlayarak az yer kaplayabilmesi ile ilk görüşte karar verdim almaya. Joie mimzy ile mimzy 360 arasında ki tek fark 360 da masanın 360 derece dönebiliyor olması diğer bütün özellikler her ikisinde de ortak.

İyi ki almışım dediğim ürünler arasında temizliği çok pratik. Ön tarafında bulunan tekerlekler sayesinde evin içinde taşıması kolay. Kumaşı leke tutmuyor yıkadığınızda yarım saat sürmeden kuruyor, sildiğiniz de kolayca temizleniyor. Kaç kez makinada yıkadım hiçbir deformasyon olmadı. Güvenlik konusunda kesinlikle aklım kalmıyor yan yatma, devrilme riski yok. Bacak arasında bulunan aparat sayesinde alttan kayıp düşme riskini de ortadan kaldırmış joie eğer düşünüyorsanız kesinlikle tavsiye ederim ödediğiniz para için asla pişman olmazsınız.

Soo Baby Luna Mama Sandalyesi:

Bu mama sandalyesini anneme çok sık gittiğim için, orada kullanmak için aldım. Aslında aklımda çok meşhur Ikea Antilop modeli veya ona çok benzeyen English Home veya çeşitli marketlere gelen modeller vardı. Ancak bir yolculuk dönüşü bir tesiste eşimle mola verdik. Masaya oturduk Ada’yı orada bulunan Antilop model mama sandalyesine oturttuk siparişlerimizi verdik ki saniyeler içerisin de nasıl olduğunu anlamadan kızım mama sandalyesi ile birlikte devrildi. O an yaşadığımız korku ve paniği anlatamam çok şükür ki hiçbir şey olmamıştı ancak oladabilirdi. Durum böyle olunca bu modeli direk elemiş oldum. Hem daha ekonomik hem daha güvenli bir model arayışına girdim ve Joker de bu modelle karşılaştım zaten Joker’ in kendi markasıymış Soo Baby. Öncelikle bu model oldukça hafif, katlaması falan da bir o kadar pratik düz şekilde katlanıyor ve yer kaplamayan bir ürün. Sırt destekli bir oturma minderi mevcut ve oldukça kolay temizleniyor, masası oldukça geniş, beş noktalı emniyet kemeri var. Ürün 4,5 kg ağırlığında devrilmez diyemem ama Antilop benzeri ürünlere kıyasla oldukça güvenilir. Ada anneannesine gittiği zamanlar keyifle yemeğini yiyor bu sandalyesinde. Üründe eksi olarak değerlendirebileceğim kısım muhakkak oturtur oturtmaz kemerini bağladığınızdan emin olmanız gerekiyor. Ürünün bacak arasında çocuğun kaymasını engelleyecek bir aparat mevcut değil. Kemer bağlanmazsa saniyesinde masa altından kayarak yere düşebilir.

Boon Markalı Ürünler:

 Boon pulp silikon meyve sebze filesi, Boon sıkma kaşık, boon akıtmaz bardak, ve boon çatal kaşık.

Neden bu marka derseniz Boon marka ürünler BPA, PVC ve fatalat içermiyor olması ve yiyecekle temas edilebilir silikon kullanılması bu markayı kullanmam için oldukça yeterli bir sebep oldu. Bulaşık makinasının üst rafında veya elde kolayca temizlenebiliyor olması da ikinci bir avantaj olarak düşünebilir ben kolay temizlendiği için elde yıkıyorum.

Memnun Kaldınız Mı Derseniz Oda Şöyle:

Meyve sebze filesini Ada çok uzun süre kullanmadı yakın zamanda kendisi yemek istedi ve tercih etmedi ama yine de işe yaramadı da diyemem ilk zamanlar özellikle elma için çok uygun bir de diş kaşımak için kullanıyorlar minnoşlar.

Sıkma kaşık bence kesinlikle süper bir ürün, süper bir icat, özellikle püre ve mama veriyorsanız her an her yerde muhteşem. Kesinlikle kaşığının korumasını takarsanız akıtmıyor üzerine başka bir şey denk gelse de akma durumu hiç yaşamadım. Siz sıktıkça kaşığa doluyor çok da rahat yemesini sağlıyor. Hala dışarı çıkarken Ada’nın yoğurdunu onunla taşıyorum.

Akıtmaz bardak Ada onunla bu zamana kadar çekemedi ilk başlarda aldığım için boşa para vermiş oldum. Ama şimdiler de kullanması için oldukça uygun elimin altında bulunuyor kendisi kesinlikle düşse dahi akıtmıyor denedim.

Çatal kaşık da yeni yeni ilgisini çekiyor ilk zamanlar yemesi için desteklerken siz kullanıyorsunuz ama yine şu an için oldukça güzel bebeklerin tutması ve kavraması için dizayn edilmiş tasarımı.

Ess Baby Masaya Yapışan Tabak:

Bu tabaklarla da bir arkadaşımın tavsiyesi ile tanıştım ve instagram üzerinden aldım. BPA, PVC içermeyen gıda ile temasa uygun silikondan yapılmış üç bölmeden oluşan tabaklar. İlk zamanlar Ada aşırı derece de tabakları ters çevirip, içindekileri döküp, ardından yere atıyordu. Bu tabaklar masaya oldukça güzel tutunuyor ve istese de kaldırıp atamıyor. Oldukça memnunum halen kullanmaya devam ediyoruz. Tabak ve kase olarak çeşitleri mevcut.

OİOİ Mama Önlüğü:

Yine BPA, PVC, latex ve fatalat içermeyen bir ürün, tercih etmek için oldukça yeterli bir sebep. Yumuşak yapısı sayesinde kumaş önlük kadar az yer kaplıyor. Boyun yerine sırtta birleşen çarpraz kemerler sayesinde boynunda bir rahatsızlık hissi yaratmıyor. Ayarlanabilir kemerleri sayesinde Ada büyüdükçe önlük de büyüyor. Kumaş önlükler gibi çabuk eskimiyor ve leke kalma sorunu olmuyor. Düşen yiyecekler önlüğün cebinde toplanıyor Ada minik elleriyle toplayıp onları da yiyor. Silikon yüzeyi sayesinde yiyecek kırıntıları önlüğün üzerinden sekerek etrafa dağılmıyor özellikle ev dışında olunca çok tatlı bir özellik. İster makinada ister elde kolayca temizleniyor çok gezen biri olarak 4 adet aldım ikisini çantamda taşıyorum ikisi de evde başka mama önlüğü kullanmadım oldukça memnunum tavsiye ederim.

Katı Meyve Suyu Sıkacağı:

Aslında bu ürün ek gıda süreci için çok da lazım mı tartışılır ama Ada’ya kan ilacını toz şase olarak kullanıyorduk doktorumuz elma suyu ile karıştırıp vermemizi tavsiye etti. Beraberinde daha farklı taze sıkılmış meyve suları da içirmemizi ve eğer yoksa katı meyve suyu sıkacağı almamızı söyledi. Öyle olunca başladım araştırmaya. Almayı da düşündüğüm bir üründü.

Philips Avance Collection katı meyve suyu sıkacağı tercih ettim. Yine verdiğim paraya asla pişman olmadığım bir ürün olur kendisi şöyle ki: süzgeci çok kolay temizleniyor ne sıkarsam sıkayım asla uğraşmıyorum suya tuttuğumda hemen arınıyor. meyve suyunu sıktığınızda ardından makineye bir su bardağı su döktüğünüzde süzgeç arınmış oluyor veya bu işlemi tadının karışmasını istemediğiniz meyveleri sıkarken de kullanabilirsiniz. Tezgaha damlamayı önleyici bir musluğu var. En güzel özelliği ise ister %50 daha lifli tortulu bir meyve suyu hazırlayabiliyorsunuz, istemezseniz de daha ferahlatıcı liften arınmış. Bunu tek bir düğmeyle yaptığınız için kendinize ayrı, eşinize ayrı hazırlayabilirsiniz. Kesinlikle bir katı meyve suyu sıkacağından çok daha fazlası bu tip bir ürün arayışındaysanız tavsiye ederim.

Buharda Pişirme:

İlk zamanlar birçok  şey  buharda pişirilerek bebeğinize servis ediliyor. Henüz dişleri olmadığı için damakta kolay ezebilmesi açısından. Philips Avent buhar pişirici ve Weewell Petit Chef en meşhur olanları. Ancak ben almadım tefal nutrıcook düdüklü tencerem vardı buharda pişirme için onun sepetini kullandım iyi ki de almamışım şu an hiç lazım olmuyor.

Temizleme Konusu:

Ek gıda sürecinde ve halen Ada’nın süngerini ayrı tutarak ve 3 haftada bir yenisi ile değişimine önem vererek friendly marka biberon ve beslenme gereçleri temizleyicisini kullanıyorum. Yine çamaşır deterjanı olarak da aynı markayı kullanıyorum. İlk 6 ay parfümsüz olanını tercih ettim. Sonrasında da manolya kokulu tercihim oldu, çok az bir miktar kullanmanız yeterli oluyor ve oldukça uzun süre gidiyor. Yumuşatıcı kullanmanıza da gerek kalmıyor.

Ve yine aynı markanın oyuncak ve araç gereç temizleyicisi, oto koltuğu temizleyicisi ve leke çıkarıcısı hayat kurtaran ürünler arasında hepinize güvenle tavsiye ederim. Leke çıkarıcı özellikle mama sandalyesi kemerleri için çok başarılı.

Benim ek gıda için alışverişim bunlar oldu sevgili anneler bunların haricinde pek bir şey almadım. Varsa sorularınız bekliyorum sevgiler diliyorum.

ilginizi çekebilir

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir