Doğanın Mucizesi mi, Şehir Efsanesi mi?

Kimilerine Göre Doğanın Mucizesi Şifa Kaynağı, Kimilerine Göre Şehir Efsanesi Kehribar. Peki ya sizin için Doğanın Mucizesi mi, Şehir Efsanesi mi?

Merhabalar bu yazımda sizlere kehribar hakkında düşüncelerimi paylaşacağım. Almaya nasıl karar verdim, hangi markayı tercih ettim, neler araştırdım, neler öğrendim, kullandıktan sonra ki deneyim ve gözlemlerim neler oldu gibi gibi…

Kehribar nedir? Nasıl olur da bebeğimin diş ağrılarını geçirebilir..

Kehribar soyu tükenmiş çam türünün fosilleşmiş reçinesidir. En büyük kehribar yatakları Baltık Ülkeleri ve Dominik Cumhuriyeti’nde bulunmaktadır. Diş kolyesi için en şifalı olanın Baltık Ülkelerinden çıkan taşın olduğu bilinmektedir. Etkili olmasının sebebi bu ülkede oluşan çam ağaçlarının türü ve coğrafi konumundan dolayı içerdiği deniz minarelleri ve succinic asit oranı etkili olmaktadır. Kehribar vücut ısısı ile deri yoluyla dolaşıma geçerek ağrıları gideriyor. Bulunduğu bölgede 1. Derece de ağrı kesici etkiye sahip en öenmli 2. Özelliği ise bağışıklığı güçlendirmesi öyle ki 2. Dünya savaşı sıralarında yani hastalık salgınlarının fazla olduğu dönemlerde bu ülkede boynunda kehribar kolye olmayan kişilerin bebeklerle ilgilenmesine izin verilmiyormuş çünkü kehribar içerdiği yağlardan ötürü boğazda filtre görevi görerek solunum yolu ile geçen virüslerin vücuda girmesini önlüyormuş. Biraz daha detaylıu araştırma yaptığımda İbn-i Sina’nın reçetelerinde bir çok hastalığa çare olarak kehribar ın kullanıldığını gördüm.

 

Kolye Mi Daha Güvenli Bileklik Mi Sorunsalına Bakış Açısı:

Kolye mi? Bileklik mi? Sorusunun cevabında sevgili alisehandmade  tüm sorularıma bıkmadan cevap vermişti çünkü kehribar kolyeyi araştırdığım ve almaya ikna olduğum dönemde kızım Ada henüz 3 buçuk ay civarındaydı aşırı salyaları vardı öyle ki günde kaç kez kıyafet değiştirdiğimizi eşim de bende pek hatırlamıyoruz. Sena hanımın markası sevgili oğlu Ali ve kendi adı olan Sena dan geliyor bir çok şifalı taşı birleştirerek ve titizlikle yapıyor ürünlerini verazeyn ve alisehandmade arasında kalıp  tercihimi sena hanımdan yana kullandım çünkü kızım o dönemde hiç uyumuyordu kehribar ve uyku taşı karışımlı bir kolye tercih edecektim..

Neden Kolye Neden Bileklik?

Evet gelelim neden kolye neden bileklik kısmına aslında bu kısımda bebeğin ayı, yaşı gibi faktörlerinde etkili olmasının yanında kehribar taşı ağrıyan bölgeye en yakın olduğunda etkisini gösteriyor. Diş ağrıyorsa kolye, bilek ağrıyorsa bileklik gibi. Bebekler ilk 3 ay bileklik rahatlıkla kullanabiliyor ancak sonrasında kendisini biraz daha bilinçle keşfetmeye başladığında bileklik direkt ağza götürülüyor. Mumlu ve her taş arası düğümlü bir ip kullanıldığı için her ne kadar kopması oldukça zor olsa da kehribarın fosilleşmiş ve parçalanabilir yapıya sahip taş olması ağza götürüldüğünde oldukça tehlike arz edebilir bu riskler göz önüne alındığında kolye birinci tercihim oluverdi. Sevgili Sena hanımdan bir de nazar için etkili olan bir bileklik istemiştim. Sonrasında onu da halhal olarak kullanmaya niyetlendim kızım şu anda 13 aylık hala severek kullanıyorum üstelik büyüme dönemlerinde küçük gelmesi gibi durumlarda tekrar sena hanıma göndererek kullandığınız ürünü büyütme imkanı da bulabilirsiniz bizim halhalımız da yakın zaman da böyle bir bakım gerektirmekte çok güzel bir avantaj değil mi sizce de.

Kehribar ağrı taşı olduğu için sadece diş olarak da düşünmemek lazım  3 – 4 yaş döneminde büyüme ataklı  oluşan eklem bacak ağrılarında kolyenizi halhal olarak  7 – 8 yaşına geldiğinde yazı yazmaktan ağrıyan minik eller ve bilekler için yine bileklik olarak kullanabilirsiniz.  Yani kehribar doğumdan hayat devam ettiği sürece her yaş grubunun şifa bulacağı taşlardan biri solunum yolu enfeksiyonlarını önlemede adeta mucize bir taş ben her şeyin çözümünün doğada olduğuna inan biri olarak kehribarın çok faydasını gördüm kullanmaya başladıktan sonra kızımın salyası mucize gibi kesildi, ıslanan kıyafetlerden eser kalmadı ve gece uykusu gözle görülür derecede düzene girdi eşim ve ben inanamadık. Ada 9. Ayını bitirmeye yakındı bir sabah uyandık 4 tane üstten 2 tanede alttan olmak üzere 6 dişi birden patlattı biz o dönemde Bozcaada da tatildeydik ve hiç bir şey hissetmedik o kadar rahat atlattık ki kesinlikle kehribar taşının mucizesi olduğunu düşünüyorum.  Onuncu ayın ortasında alttan bir dişimiz daha geldi ve toplamda 7 adet inci tanemiz oldu. Şu an on üçüncü aydayız 7 adet dişimiz var devamının da bu şekilde rahat olacağını umuyorum.

Eğer siz de kehribar kolye konusunda kararsız kaldıysanız umarım bu yazım sizi bir nebze de olsa rahatlatır diyor, sevgilerimi yolluyorum.

ilginizi çekebilir

2 yorum

  1. ilk oğlumda diş konusunda çok çektik zorda olsa geçti o günler şimdilerde 2. oğlumda 4. aya yaklaştı ve salyalar huzursuzluklar başladı. Bende tam da kehribar kolye konusunda güvenilir bir bilgi arıyordum teşekkürler:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir