Bir Abant Gezintisi

Bir Abant Gezintisi. merhabalar yine bir hafta sonu nereye gitsek,

şöyle güzel bir kahvaltı mı yapsak, biraz temiz hava mı alsak?

Sorularına bir alternatif ile karşınızdayım.

Yine ailece sürekli gittiğimiz bir mekan tavsiyesi ile karşınızdayım. Onun da bir nedeni var, ben kahvaltıyı şansa bırakamıyorum pek, kahvaltı eğer umduğumun hayal ettiğimin altında olursa o gün mutsuz oluyorum. Neden olmayayım ki bir hafta sonu erkenden kalkmışız, yola koyulmuşuz şöyle güzel bir kahvaltı yapıp mis gibi temiz hava alıp, doğa ile iç içe bir gün geçirmek için niyetlenmişiz yani beklenti tavan yapmış durumda. Bir de gerçekten kahvaltının mutlulukla bir ilgisi var ya sizce?

Her Mevsim Başka Güzel:

Şimdi size bahsedeceğim yer, kışın ayrı güzel yazın ayrı güzel. Nasıl oluyor dediğinizi duyar gibiyim. Yazın gidiyorsunuz İstanbul’un sıcağını nemini arkanızda bırakıyorsunuz üzerinize de giyiyorsunuz bir ceket mis gibi dağ havası iniyorsunuz arabadan, giriyorsunuz mekanın bahçesine yeşillikler ve geniş dere kenarına kurulmuş kamelyalardan birine oturuyorsunuz kuş cıvıltıları, tertemiz doğa yemyeşil bir bahçe de çocuklar etrafta yeşilliğin tadını çıkarırken masanıza yirmi çeşitten fazla çoğunluğu köy mahsülü ve ev yapımı ürünlerden oluşan güzel bir kahvaltı kuruluveriliyor.

Kışın gidiyorsunuz arabadan iniyorsunuz hava buzz, hemen giriyorsunuz mekandan içeri içerde gürül gürül yanan bir soba üzerinde mis gibi çay demlenmiş lezzeti gerçekten bambaşka bahçe manzaralı bir masaya oturuyosunuz, oturur oturmaz sobanın üzerinde ki o mis gibi kokan çay size ikram ediliyor. Kar varsa karın manzarası size eşlik ediyor eğer kar yoksa da zaten gözünü alamadığınız doğanın manzara konusunda oldukça cömert davrandığı bir doğa görüntüsü size çayın yanında eşlik ediyor. Kahvaltı siparişinizde köy ekmeğiniz o sıcacık sobanın üzerinde kızarıyor, size de o sıcacık ekmeğe mis gibi köy tereyağını sürüp yemek kalıyor.

Çok merak ettik nedir bu mekanın adı dediğinizi duyar gibiyim. Tabi ki sizi daha fazla merak ettirmeye niyetim yok evet açıklıyorum mekanın adı Cemil Piknik.

Cemil Piknik:

Cemil Piknik, Bolu Abant Yolu 12. Km de hizmet veriyor oraya doğru giderken daha bir çok mekan var ancak gerçekten cemil piknik içlerinde oldukça farklı ve menüsü zengin. Yol üzerinde de zaten tabelaları mevcut. Kışın şömineli ve sobalı otantik kapalı alanı, yazın dere kenarında yeşillikler içindeki bahçesinde 1996 yılından beri hizmet veriyormuş.

      

İşletme sahipleri de Bolu, Abant, Dereceören Köyü yerlilerinden ve Cemil Piknik bir aile işletmesi. Oranın yerlisi oldukları içinde kahvaltıda yediğiniz her şey köyden geliyor ve ev yapımı zaten lezzetinden hemen ayırt ediyorsunuz.

Araçlar için oldukça geniş ücretsiz park yerleri de var onu da belirteyim. Çünkü gittiğimiz yerlerde bazen otopark sorun olabiliyor.

Kahvaltı İçin Muazzam Bir Mekan:

Bir hafta sonu ve ya hafta içi gerçekten gitmenizi tavsiye ederim. Mekanın sıcaklığı, personelin doğal ve içten hali sizi memnun etmek için ellerinden geleni yapıyorlar. Görülmeye değer bir mekan. Bir de köylerinde yetişen hayvanlardan sucuk üretimi yapıyorlar ve onu servis ediyorlar. Eğer sucuk severseniz muhakkak deneyin ki ben çok sevmem, eşimim ısrarı ile denedim ve bayıldım şimdi her gittiğimde orada sucuk yiyorum eve de alıyorum. Ancak size tavsiyem, kahvaltı için evde yaptığımız gibi halka halka doğrayıp tava da yapıyorlar o şekilde çok lezzeti alınmıyor. Gittiğiniz de rica edin yemeklerde servis ettiğiniz şekilde kesilmiş ve pişirilmiş olsun derseniz o şekilde sucuklarını tadın ve bana yazın lütfen. O kadar eminim ki lezzetinden şu an yazarken orada olmak istedim. Aşağıya da görseli bırakıyorum.

İsterseniz Cemil Piknik te konaklama da yapabiliyorsunuz otel hizmeti de var biz günübirlik gidiyoruz İstanbul’da olduğumuz için ama kalanların oldukça memnun olduğunu duydum.

Kahvaltı Sonrası:

Kahvaltı yaptınız, çayınızı kahvenizi içtiniz biraz da etrafı gezmek isterseniz zaten az ileriniz Abant Gölü. Cemil’in yerinden yaklaşık 10 km Abant yönüne doğru gittikten sonra Abant Gölü Tabiat Parkına ulaşıyorsunuz, giriş ücretini ödedikten sonra parkı keşfetmeye koyulabilirsiniz.

Abant Gölü’nün 7 km’lik çevresinde uzun bir yürüyüş yapılabiliyor. Yaz ayları için oldukça keyifli ancak kış ayları dilerseniz arabanızla, dilerseniz de faytonla turlanabiliyor. Fayton yaz kış mevcut. Gölün etrafı zengin bir bitki örtüsüne ayrıca endemik türlere sahip, göl çevresi de çeşitli su bitkileri ve nilüferlerle dolu.

Yine göl kenarına nazır bir şeyler içilebilen büfeler mevcut. Orada da oturup bir şeyler içip biraz dinlenebilirsiniz. Son olarak yöresel ürünlerin satıldığı Abant Köy Ürünleri Satış Reyonuna uğrayabilir, alışveriş yapabilirsiniz.

Güne mis gibi bol çeşitli bir kahvaltıyla başlamanın verdiği mutluluk yanında biraz üşüyüp, biraz yorulup, İstanbul’un havasından suyundan birkaç saat de olsa arınıp geçirdiğiniz güzel bir günün sonunda, eve dönecek olmanın mutluluğunu da yanınıza alarak bir günü de böyle sonlandırabilirsiniz.

Keyifli gezintiler dileyerek sevgilerimi yolluyorum…

ilginizi çekebilir

2 yorum

  1. Tavsiyeniz üzere geçtiğimiz hafta Abant’a gittik; biraz serin olmasına rağmen çok güzel akit geçirdik. Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir