Bebeğime Güneş Koruyucu Seçerken

Bebeğime Güneş Koruyucu Seçerken. Merhabalar, güneş artık yüzünü göstermeye başladı. 6. Aydan sonra çocuklarımıza güneş koruyucu krem kullanmamız bir çok uzman tarafından tavsiye ediliyor. Zararlı ışınlardan çocuğumuzu korumak için bir çok markanın güneş koruyucu kremleri var. Ancak seçim yaparken Kaç faktör olmalı, organik mi olmalı gibi bir sürü soru ile karşılaşıyoruz. Bende sizlere bu yazımda bebeğime güneş koruyucu seçerken neleri araştırıp nasıl karar verdiğime dair, Ada’ya kullandığım krem üzerine deneyim ve tecrübelerimi paylaşacağım.

30 Faktör mü 50 Faktör mü?

Güneşli günlerde cildimizi korumak için özel bir çaba gösteriyoruz. Söz konusu çocuklarımız olduğunda ise daha hassas davranıyoruz. Doktorumuz güneşin D vitamini açısından yararları var ancak özellikle yüz ve boyun bölgesini muhakkak korumalıyız diyerek beni bilgilendirmişti.

Güneş kremi seçerken en etkili olanını seçmek istiyoruz. Genellik 50+ Faktör en iyisidir diyerek ilk olarak elimiz ona gidiyor. Ancak gerçekler çok da öyle değil şöyle ki 30 faktörlü bir krem cildi %93 oranında korurken 50 faktörlü olan ise cildimizi %96 olarak koruyor. Ve sadece %3 faktör fazla diye çok daha fazla kimyasala maruz kalmış oluyoruz, faktör sayısı arttıkça kimyasal oranı da artıyor.

Güneş Kremlerinde Nelere Dikkat Edilmeli?

SPF: Sun Protection Factor (güneş koruma faktörü) bu kısaltma hemen hemen bütün güneş kremlerinin üzerinde yer alır. 15 faktör, 30 faktör ve 50+ faktör şeklinde gruplandırılabilir. Bu koruma güneşten gelen mor ötesi UVB ışınlarını engelleme oranı olarak adlandırılabilir bizim dostumuzdur diyebiliriz çünkü cildimizin kanser olmasını ve mevcut benlerin kötüye dönüşmesini engellemeye yardımcıdır..

UVB: Özellikle derinin kızarmasına, yanmasına ve hücre yapısının bozulmasına neden olan mor ötesi (ultra viole) ışıma türüdür.

UVA: Derinin dış yüzeyinden daha alt katmanlara erişerek cildin daha hızlı yaşlanmasına ve kansere neden olan  mor ötesi (ultra viole) ışıma türüdür.

Bazı ürünlerde ayrıca PA sınıflandırması görüyoruz. PA sınıflandırmasında ürünün UVA ışınlarına karşı olan koruması gösterilir. PA listelemesini PA+, PA++ veya en yüksek olarak PA+++  işaretiyle ürünlerde görebilirsiniz. Daha fazla + işareti, uzun zamanlı güneş zararına ve deri yaşlanmasına neden olabilecek UVA ışınlarından daha fazla koruma demektir.

PA sistemi ile ilgili bir not:

Beyaz tenli olmanın asaletle ilişkilendirildiği Uzakdoğu’da, özellikle Japon firmalar UVA’ dan korunma üzerine kurulu PA sistemini kullanıyorlar. PA sistemi de PPD’deki reaksiyonlara göre ölçümleme yapar ve doğudaki markaların güneş koruma ürünlerinin üzerinde yaygın olarak kullanılan bir işarettir.

PA+ 2-4 arası UVA korumasına sahip, PA++ 4-8 arası UVA koruması, PA+++ sekizden yüksek UVA koruması demektir.

Güneş kremi seçerken mutlaka UVB ve UVA koruyucular içeren geniş spektrumlu olanları tercih etmemiz gerekir. Birçok güneş kremi sadece UVB koruma içeriyor burada da bizlere iş düşüyor etiket okumaya oldukça önem vermeliyiz.

Benim Tercihim:

Öncelikle çocuklarda kullanılan kremler de mineral bazlı ve doğal koruma sağlayan ürünler olması sağlık açısından çok daha uygun olduğu bilinmekte. Ancak bu tür kremlerde kimyasal oranı yok denecek kadar az olduğundan dolayı 2 4 saat aralığında yenilemek çok önemli. Aynı zamanda organik ürünler olduğundan dolayı kullanım ömrü de oldukça kısa benim tercih ettiğim markanın son kullanım tarihi açıldıktan sonra 6 ay bu tarz ürünlerde buna dikkat etmekte fayda var.

Ben denize girmeden veya güneşe çıkmadan minimum 20 dakika öncesinde sürüyorum. Suya dayanıklı olsa bile muhakkak her denizden çıktığında yeniliyorum. Giydirdiğim mayo ve özellikle deniz sonrasında durulayıp kuruladıktan sonra plajda geçirdiği zaman diliminde giydiği t-shirt ve şapkasının UV korumalı kumaş olmasına dikkat ediyorum. 6. Ay itibariyle güneş gözlüğü kullanmaya başladım bu konuda da oldukça hassasiyet gösteriyor ve yanımdan ayırmıyorum.

Mambino Organics SPF 30 Mineral Bazlı Güneş Kremi:

Geçen yaz uzun bir süre kızım denize girdi ve gün içinde sıklıkla güneşe maruz kaldı. Tercihim uzun araştırmalardan sonra Mambino oldu kullanım ömrü 6 ay olduğu için kendi cildime de kızımla birlikte bu ürünü kullandım. Kızım açık tenli tüm yaz boyunca sıklıkla denize girmiş olmasına karşın bronzlaşma yok denecek azdı. Yanma, kızarma ve güneş lekesi gibi durum hiç yaşamadım.

Kendi cildimde de vücudum bronzlaşırken yüzüm de çok az bir fark oldu. Normal de de karma cilt yapısına sahibim ve sivilce oluşumu yatkın bir cildim var ne sivilce ne de güneş lekesi gibi bir problem yaşamadım. Kimyasallar hayatımızı yeterince işgal etmişken kullandığım her ürünün minimum kimyasal içermesine elimden geldiğince dikkat ediyorum. Bu yılda tercihim yine Mambino olacak.

 

Mambino Organics Baby&Kids Natural Mineral Sunscreen’in ayırdedici özellikleri:

 • (NON NANO) Nano parçacıklar içermez. Bu nedenle krem fiziksel koruma sağlar, deriye nüfuz etmez.
 • (WATER RESISTANT) Suda uzun süre koruma sağlar.
 • (PA +++) UVA’ya karşı 8 saatin üzerinde koruma sağlar.
 • (UVA/UVB) Gün ışınların geniş aralıkta zarar vermesinden sizi korur.
 • Aynı zamanda kokusuz, yoğun bir krem gözlere akma yapmıyor. Zararlı UVA ve UVB ışınlarından beni ve bebeğimi korurken aynı zamanda cildimizi nemlendirdi. Bebeklerin hassas cilt yapısına uygun ve kimyasal olmayan UV emiciler kullanılmış üründe. Hassas ve alerjik ciltler dahil tüm cilt tipleri için uygun fiziki koruma sağlaması da artıları arasında ve tabi ki %100 Organik bir ürün
 • USDA ORGANIC
 • VEGAN
 • CRUELTY FREE sertifikalarına sahip.

İçeriği ise şöyle: Zink Oksid %24,8 (çinko oksit) Organik aloe suyu, organic hindistan cevizi yağı, frambuaz çekirdeği yağı, organic yeşil çay özütü, cetearyl olivate ve sorbitan olivate (zeytin yağından elde edilen içerikler), cetyl ve sorbitan palmitat, organik zeytin yağı, hurma sitearik asiti, xantham sakızı (şeker şurubundan). Sertifikalı organik içeriklerle yapılmış ve/bitkisel.

 

Yaz Aylarında Sinek Sorunsalı

Mambino Organics Sinek ve Böcek Koruyucu Sprey:

Ve yine aynı markanın sinek ve böcek kovucu spreyini de kullandığımı belirtmek isterim. Yaz aylarında deniz kenarında ve özellikle sahile yakın parklarda sivrisinek oldukça büyük bir problem. Geçen yaz sürekli çantamda taşıdığım Mambino Organics Sinek ve Böcek Koruyucu Spreyi gönül rahatlığıyla sizlere tavsiye ederim. Puset etrafına ve vücuduna püskürterek kullandım oldukça memnun kaldım aynı şekilde bu ürünü de kendimde deneyimledim ve faydasını gördüm.

Bu ürünün çeriğinde de sadece böcek kovucu özellikleri ile bilinen citronella ve limonotu gibi organik içerikler kullanılmış. DEET içeren toksik ve kimyasal içerikli böcek kovuculara çok iyi bir alternatif. 6 aydan büyük bebekler, çocuklar ve benim gibi sıklıkla sinekler tarafından hedef seçiliyorsanız kendiniz için güvenle kullanabilirsiniz.

Araştırdığım Diğer Organik Ürünleri de Ekleyeyim:

 • Trukid
 • Weleda
 • Orgatem
 • Burt’s Bees
 • Earth Mama Angel Baby
 • Logona Organic
 • Bella B
 • Eco Cosmetic Baby
 • Badger

Siz de kullandığınız ürün hakkında deneyimlerinizi yorum olarak bana yazabilirsiniz. Buraya kadar okuduğunuz için teşekkür eder herkese keyifli bir yaz dönemi dilerim sevgiyle.

 

 

 

 

ilginizi çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir