Ada’nın Ek Gıda Serüveni (2)

Ek Gıda Hayatımızda Neleri Değiştirdi.

Ada doğunca her anne gibi bende yediğimiz içtiğimiz her şeye çok dikkat etmeye başladım. İlk sırayı yoğurt mayalamak aldı. Eskiden hep marketten alırdım şu an da üzülüyorum gerçekten hem yapması kolay, hem de kendim yaptığım için yemesi çok keyifli.

Emzirdiğim için kendimde ne yediğime çok dikkat ediyordum her şeyin ev yapımı olmasına biraz takılmıştım şimdilerde yaşam tarzım haline geldi.

Bir Yaşından Önce Dikkat Edilecekler

Biliyorsunuz bir yaşından önce bebeklere inek sütü kansızlık ve demir eksikliğine yol açtığı için verilmiyor. Bu süreçte Ada’ya Baltalı marka cam şişe günlük keçi sütü tercih ettim. Araştırdım en güvenilir marka o gibi geldi ve içinde süt kullanılması gereken tariflerde kek, pankek, krep gibi yoğurt suyu, peynir altı suyu yanında doktoruma danışarak keçi sütünü de kullandım.

Yine aynı markanın kaşar peyniri, labne peynirini, lor peynirini kullandım Baltalı markasının tüm ürünleri keçi sütünden. Ada’ya üç günde bir taze yoğurt mayaladım kendimize de günlük süt alıp üç gün içinde tüketebileceğimiz miktarda günlük inek sütünden yoğurt mayalamaya başladım. Üç günlük yapmamın sebebi de yoğurt içindeki faydalı bakteriler üç gün aktif kalıyor sonrasında azalıyormuş. Şimdiler de güvendiğim bir yerden çiğ süt alarak yapıyorum. Ada’da artık inek yoğurdu tüketebiliyor.

Aynı şekilde yine doktorumuz bir yaşından önce dana eti vermememiz gerektiğini söyledi. Çünkü dana eti de bir yaşından önce kansızlık ve demir eksikliği yapıyormuş bunu bilmiyordum Ada sayesinde öğrendim. Kuzu eti ve kuzu kıyma kullandım yemeklerinde bir yaşına kadar zaten yumuşacık da olduğu için kolaylıkla yedi.

Kefiri de doktorumuz bir yaşından önce önermedi artık 14 aylığız bu aralar kefir mayalamayı da düşünüyorum. Onu da araştırdım büyüyen maya yerine tek kullanımlık toz şase mayaların daha sağlıklı olduğu söyleniyor büyüyen mayaların hijyen şartları, saklama koşulları çok çok önemliymiş toz maya en risksiz ve sağlıklı olanmış onu da paylaşmak istedim sizler kefir yapıyor musunuz? Sizlerin de fikirlerini almak isterim.

Yine bu dönemde probiotik ve kombiotik yoğurt mayalarıyla tanıştım. Şimdilerde sıklıkla yoğurdumu bu şekilde mayalıyorum. Ben doğadan bizim marka kullanıyorum oldukça memnunum diğer mayalara göre çok daha daha pratik mayalama şekli uygun koşullarda yarım saat içinde aktif hale geliyor yoğurt mayanız. Nedir kombiotik ve probiotik maya derseniz de şöyle açıklayayım.

Kombiotik Yoğurt Mayası Nedir?

Kombiotik ilk olarak Pasteur Enstitüsünden bir araştırmacı olan Henry Tissier’in özellikle ishal olan bebeklerin tedavisinde Bifidobacterium bifidum bakterisinin çok etkin olduğunu saptamış.
Sonraki çalışmalarda insan bağırsağında bu bakteri grubunun bulunduğunu ve hayvanlarda hatta arılarda bile bulunduğunu tespit ederek bu bakteri grubunun önemine işaret etmiş.

Kalın bağırsak florasının en güçlü probiotik bakteri grubu olan BİFİDOBACTERİUMLAR çok fazla sayıda ve çeşitte vücudumuza alınmalıymış. Bunların en fazla sayıda olduğu ve çoğaldığı kombinasyon
kombiotik yoğurtta bulunmaktaymış.

Öyle ki kombiotik yoğurdun 100 gramında 1-10 Trilyon toplam probiotik bakteri bulunmaktaymış.
Aynı zamanda fermentasyon sırasında oluşan ;
Laktik Asit, Asedik Asit , Hidrojen Peroksit, Bütürik Asit gibi antimikrobiyal maddeler ile Lantibiyotik denilen doğal antibiotikler olan bakteriyosinlerde içeriğinde bol miktarda bulunmaktaymış.

Bunlar Ne İşe Yarıyormuş Diye İnsan Bir Soruyor 

Basitçe tanımlamak gerekirse bağırsaklarımızda var olan bizi ishal veya kabız yapan patojenleri etkisiz hale getirerek ve dışarıya atılmasını destekliyorlarmış. Biraz daha araştırdığınız da gerçekten çok faydası olduğunu bilimsel yazılardan bulabilirsiniz ben daha fazla detaya girmek istemedim benim ki sadece anne merakı.

Benim Yoğurt Yapım Tercihim

Şu anda da yoğurdumu sürekli probiotik maya kullanarak yapıyorum kombiotik mayayı Ada veya bizden biri kabız ya da ishal olursa tercih ediyorum. Mayalarken önce ki mayalamış olduğum yoğurdumdan da bir kaşık ekliyorum tutmama riskini ortadan kaldırmış oluyorum.

Probiotik Maya İle Normal Mayalanarak Hazırlanan Yoğurt Arasındaki Fark İse Şöyle:

Normal yoğurtlarda olan probiyotik bakteriler mideden geçerek bağırsaklara ulaşamıyor, yani bağırsaklara ulaşana kadar canlı kalamıyorlarmış. Probiyotik maya ile mayaladığımızda yoğurt, normal yoğurda göre probiotikler açısından çok daha zengin hale getirdiğimiz için yoğurtdaki probiyotik bakteriler bağırsaklara kadar canlı kalarak bağırsak florasında koloni oluşturarak vücuda fayda sağlayabiliyorlar.

Kendimizde de oldukça faydasını gördük şişkinlik gibi şikayetlerimiz kalmadı. Ada’nın kabızlık problemi yaşadığı dönemlerde oldukça faydalı oldu. Sizin de tecrübeleriniz ve tavsiyeleriniz varsa öğrenmek isterim.

Ek Gıdaya Geçişte Yaşadığım Problemler:

Tabii ki kabızlık aman tanrım kaka yapamıyoruz!

Ek gıda sürecinde bu problemi yaşamayan var mıdır acaba pek zannetmiyorum.  Artık ek gıda ile baya güzel güzel yemeye başlamıştık ancak demir ilaçları da kullanıyorduk ve nur topu gibi bir sorunumuz olmuştu kabızlık!

Ada yedi yedi buçuk aylık olduğu dönemlerde kabızlıkla başımız baya bir derde girdi. Doktorumuz bir çay kaşığı zeytinyağı verebileceğimizi, besinlerine ekleyebileceğimi söyledi denedim ama pek çözüm olmayınca doktorumuz prebiyotik lif verdi toz şase şeklinde meyve suyuna veya suyuna katarak kullandım. Kombiotik ve sonrasında probiotik  yoğurdun çok faydasını gördüm ama şunu söylemeliyim ki ek gıda sürecinde kabızlık çok normal ve görülen bir durummuş. Ek gıda sürecine dahil  anlayacağınız, doğduğu günden bu yana sıvıyla beslenen bir minik insan içinde düşününce gerçekten çok normal vücut yeni besinlerle tanışıyor panik yapmadan sağlıklı çözüm yolları denenmeli.

BLW Mottosu Fırsat Verirsen Yapabilir:

Yine BLW de en sevdiğim kısım. Eğer BLW yöntemi ile ilerlemek isterseniz BLW Türkiye kitabını mutlaka okuyun sizi cesaretlendireceğine emin olabilirsiniz. Ben Ada’ya hiç püre, muhallebi vs. vermedim yeni yeni tatlı şeylere merakı olduğu için kendim evde puding gibi masum tatlılar yapıyorum.

Beş bin yıllık mucize keçi boynuzu özü adlı yazımda bir puding tarifi de paylaşmıştım denemek isterseniz.  Bu süreçte mümkün olduğunca paketli gıdalardan korumaya çalışıyorum. Ada birkaç hafif öğürme sonrasında kendi kendine yemeyi çok çabuk öğrendi. Makarna, köfte, balık en çok yemeyi sevdiği şeylerden. Belki komik gelebilir ama bamya yemeğini de çok seven bir kızdır kendisi bana komik gelmişti bamya seven bir bebek.

Ancak dediğim gibi çorba ve dökülebilecek şeyleri bu gün bile ben destekleyerek yediriyorum bir zararını da görmedim. Ada’da benim yedirmemden keyif alıyor zaman zaman babasının da yedirmesini istiyor. Çok takıntılı olmamak gerek bana kalırsa her anne bebeğin bambaşka bir macerası ve deneyimleri var gün gelecek hep kendisi yiyecek, kendisi içecek, kendi yatağında uyuyacak her şeyin tadını çıkarıp keyfine varmak lazım değil mi değerli anneler bence anne olmak çok keyifli sizce? Ada’nın Ek Gıda Serüveni(1) ve Ek Gıda Öncesi Alışveriş yazılarımı da okumayı unutmayın diyor, sevgilerimi yolluyorum.

 

ilginizi çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir