Ada’nın Ek Gıda Serüveni (1)

Ada’nın Ek Gıda Serüveni. Merhabalar bu yazımda ek gıdaya nasıl başlamadan öncesinde ve ek gıdaya geçişte neler yaptık onlardan bahsedeceğim.

Ada doğduğu günden itibaren anne sütü almaya başladı, hiç formül mama kullanmadım sanıyorum normal doğum yapmış olmamın etkisi de büyük oldu. Sütüm ilk günden itibaren yeterli miktarda gelmeye başladı.  Bizde durum böyle olunca ilk 6 ay oldukça rahattım nereye gitsem rahatlıkla bebeğimi doyurabiliyordum. Tamı tamına 180 gün boyunca anne sütü ile devam ettim. İlk altı ay anne sütü, anne sütü yokluğunda ise formül mama kullanımı bebeklerin sindirim sistemi için oldukça önemli. Ben ilk altı ay boyunca tam yüz seksen gün (günleri gerçekten saydım) su dahi vermedim. Çünkü dışarıdan alınan her şey anne sütünün yapısını bozuyor ve anne sütünün % 87 si zaten su yani bebeğiniz suya ihtiyaç duymuyor içiniz rahat olsun sevgili anneler.  İlk 6 ay anne sütü yokluğunda ise ilk 6 ay formül mama gerçekten çok önemli, bu konunun önemi konusunda da bilgi eksikliği olduğunu düşünüyorum.

Artık beşinci aya girdiğimiz zamanlarda biz ne yersek bakıyor ve atılıyordu da çevremde canı istiyor biraz ver tatsın diyenler elbette oldu ama benim tercihim yüz seksen gün dolana kadar anne sütü vermekti. Artık yüz seksen günü doldurduk hatta bir hafta on gün kadar da geçtik ve aldı bende bir telaş hamilelik dönemimde arkadaşlarımın da tavsiyesi ile BLW Türkiye diye bir grupla tanıştım, sosyal medya hesaplarından takibe başladım.

BLW Nedir?

BLW (Bebek Liderliğinde Beslenme) bebeğin kendi kendine yemesini destekleyen, ilk bir yıl boyunca ek gıdanın yalnızca ek gıda olarak kalmasını gerektiğini savunan yani ana gıdanın anne sütü, yokluğunda formül mama olması gerektiğini benimseyen bir süreç olarak tanımlayabiliriz.

BLW yöntemine göre tercihen değişebilmekle beraber ilk olarak mevsim sebzeleri, sonrasında mevsim meyveleri sonra yumurta sarısı ve en son olarak süt ürünlerini üç gün kuralına göre tadım yaptırmamızı ister. Üç gün kuralı alerjik reaksiyon belirtileri takibi için çok önemli.

Peki Biz Ada İle Neler Yaptık?

Bir sürü şeyi araştırdım. Pek çok şey hakkında bilgi sahibi oldum ancak uygulama kısmı okumak ve öğrenmek kadar kolay olmuyor. Her anne bebeğini en iyi tanıyan kişidir. Bizim başlangıçtan 6. Aya kadar olan sürede çok şükür hiç bir alerji belirtisi ile karşılaşmadık. Mukuslu kaka, kızarıklık, döküntü, pişik gibi sorunlarımız olmadı ben yediklerime ilk  üç ay kadar dikkat ettim ama sonrasında her şeyi yedim acı, ekşi, baklagil vs. gibi pek çok şeyi tükettim.

Durum böyle olunca ilk zamanlar şüpheye düşeceğim şeyleri üç gün kuralına göre denedim ama başarılı geçti. Ada yemeyi seven bir çocuk oldu herhangi bir alerjimiz olmadı öyle olunca da ben her besini üç gün kuralına göre uygulamadım. Grupta yazsam taşlanan bir anne olabilirim. Ancak yeniden belirteyim benim rahat olmam bebeğimin emdiği süre boyunca ve tanıştığı bir çok besinde çok şükür herhangi bir alerji, belirtisi göstermemesi oldu.

 

BLW de en çok sevdiğim şey bebeğin kendi kendine yeme kısmı oldu. Ben de her şeyi kızımın eline verdim. Ancak yumurta, ilerleyen zamanda balık, çorba ve zaman zaman da yoğurt hariç. Yumurta kokusuna karşı çok hassasım ve yere attığında üzerine bulaştırdığında gerçekten fena oluyorum ve defalarca yıkayıp silsem de sanki çıkmıyormuş hissi oluyor. Aynı hassaslığım balık için de geçerli maalesef. Bu noktada klasik ve BLW yöntemini harmanladığım söylenebilir. Zaman zaman da Ada kendi yemek istemiyor benim yedirmemi istiyordu belki de ben ısrarcı olmadığım içindir. Doyduğu zaman az da yese hiç ısrar etmedim.

Ben birazda rahat bir anne oldum hatta fazla rahat da denebilir. Ada dokuz, on aylık olduğunda biz ne yersek ev yemeği anlamında veriyordum ama burada tekrar altını çizeyim benim çocuğum alerjik bir çocuk değildi. Yani kuru fasulye bulgur pilavı yemişliği var kızımın normalde bir yaşında yemesi gerekirmiş doktorumuz erken ama bir sorun yok madem devam dedi. Doktoruma çok güvendiğimi de belirteyim kendisi de BLW yöntemini benimseyen ama klasik yöntemle de desteklememin hiçbir zararı olmayacağını söyleyen nadir hekimlerdendir.

BLW Yöntemini de Kendilerine Göre Harmanlayan Bir Anne Kız:

Ada ile ek gıdaya başladığımda yumurta sarısına öncelik verdim ilk üç gün gözlemledim ve herhangi bir farklılık olmadı artık her sabah kahvaltılarımıza eşlik etmeye başladı. Evimin hemen karşısına semt pazarı kuruluyor her hafta mevsim sebze ve meyvelerini oradan almaya gayret ettim. Mayıs sonu hatta Haziran başıydı benim ek gıdaya başlayışım kızım 16 Kasım doğumlu bu arada, mevsim de bizim açımızdan avantajlıydı. Pek çok şeyi tattırdım domates ve çilek hariç çiğ domates ve çilek aşırı alerjik besinlermiş o yüzden bir yaşından önce vermeye gerek duymadım. Halen daha tatmadı yani bu sene mevsimi geldiğinde çilek ve domates yiyecek.

Doktorumuz tropikal meyvelerinde alerjen olabileceğini söyledi avokadoya da ilk zamanlar yer vermedim bir yaşından sonra şu sıralar yeni yeni başladık ancak çok da sevdiğini söyleyemem. Domates konusunda da dokuzuncu aydan sonra doktorum pişmiş halde verebilirsin dedi yemeklerin içine kattım ve yine üç gün kuralı ile denedim pişmiş domateste de bir sorun yaşamadık. Böyle böyle bir baktım ek gıda ya geçmiştik artık kendimi sürecin akışına bırakmıştım Ada mutlu ben mutluydum.

Ada’nın ek gıda serüveni (2) de görüşmek üzere sevgiler…

 

 

ilginizi çekebilir

10 yorum

  1. Bebeğinizin ek gıda serüvenini paylaşmanız bana güç verdi, bebeğim henüz 3 aylık, ilk bebeğim olduğu için çok tedirgin oluyorum; bilgilendirmelerinizi dikkatle izleyeceğim, Teşekkürler

  2. Ben bu işi nasıl becreceğim diye hayıflanarak internette arama yapmaya başladım ve blogunu gördüm, beni olumlu yönde etkilediniz. Paylaşımların ve bilgilendirmelerin devamı gelsin lütfen; bir solukta okuyuverdim 🙂

  3. Bebek Liderliğinde Beslenme için önerilerinizi ve tecrübelerinizi paylaştığınız için teşekkürler, 3 aylık Rüya ile biz de denemelere başlayacağız yakında 🙂

  4. BLW yöntemi ile alakalı araştırma yaparken buldum blogunuzu Behzer Hanım, günlerdir satır satır okuyorum, detaylı bilgilerin devamı gelsin lütfen

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir